Yaka İsimliği Nedir? Yaka Kartı Çeşitleri Nelerdir?

//Yaka İsimliği Nedir? Yaka Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Yaka İsimliği Nedir? Yaka Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Yaka Kartı Nedir?

İşletmelerinin prestijlerini basit ama etkili bir ürünle yükseltmek isteyen girişimcilerin odak noktası olan yaka kartı sayısız özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Güvenliğin sağlanmasında, giriş çıkışların kontrol edilmesinde, reklam ve promosyon amaçlı kullanılmasında, firmalar arası hediyeleşmelerde herkesi memnun edecek bir üründür. Genel olarak plastikten yapılan bu kartlar dayanıklı yapısıyla göz dolduruyor. Üzerine firma ismi, logosu ve sloganı basılması nedeniyle de en etkili reklamlardan biri oluyor.

Reklamlara on binlerce TL harcamak yerine hem işlevsel hem de tanıtıcı bir rol oynuyor. Nerede olursa olsun yüzde yüz memnuniyeti ayağınıza getiren yaka kartı gibi de kullanabileceğiniz bir personel kartı ile siz de bir adım ileriye gidebilirsiniz. Bu kartlarda yaratıcı tasarımlarda sıkça kullanılmaktadır. Örneğin araba tekerleği şeklinde tasarlanan bir kart herhangi bir otomotiv firmasının dikkat çeken yüzü olabilir. Standartların aksine farklı boyutlar, kaplama imkânı, farklı renkler gibi seçenekler ile size özel bir ürün temin edebilirsiniz.

Sınırsız Kullanım Alanı

Ufak boyutuyla her türlü alanda, istenilen sektörde kullanılmasıyla ilgi çeken kart, kısa sürede yükselişe geçmenizi sağlayacaktır. Basit bir pazarlama stratejisi ile kolaylıkla işletmenize entegre ederek, kitleleri kendinize çekebilirsiniz. Örneğin boyun askı ipi ile sağlık alanında görevliler tarafından kullanılabilir. Bu sayede hasta-görevli iletişimi daha hızlı olur. Ya da eklenebilen özellikler arasında bulunan kart yoyosu  ise firmaların yetkilileri tarafından kullanılabilir. Böylelikle giriş çıkışlarda çıkarmak zorunda kalmadan turnikelerden geçebilirsiniz.

Lakin dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işletmenizin verdiği mesaj olacaktır. Yani yazıyı mı, logoyu mu yoksa bir resmi mi ön plana çıkaracaksınız? Öncelikle bunu belirlemelisiniz. Mesela bir gıda firmasında yazıdan çok resim ön planda olması ve iştahları kabartması gerekiyor. Okullarda kullanılacaksa öğrencilerin ismi ve okul numaralarının daha çok belli olması önemlidir. Siz de ne istediğini bilen firmalar arasındaysanız bize ulaşabilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Yaka İsimliği Modelleri

Yaka isimliği işyerlerinde, işletmelerde fazla personelin çalışması ile oluşan güvenlik açığının giderilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kalabalık kurumlarda, yaka isimliği oldukça işlevsel olarak kullanılır. Birçok farklı modele ve kullanım alanına sahip yaka isimlikleri, çoğu alanda zorunlu bir uygulamadır. Hatta bazı kurumlara, yaka isimliği olmadan girilmez. Kurumsal şirketler kalabalık personel ağı ile işleyişlerini sürdürür. Bu şirketler, çalışanlarına özel yaka isimliği kullanarak işleyişin daha düzenli bir hale gelmesini sağlar. Personel yaka isimliği, kişiye özel olarak üretilen ve kişinin kendisinin kullanımının zorunlu olduğu bir gereçtir. Personeller, kendi isim kartlarını başkalarına veremezler. Kişiye özel yaka isimlik üzerinde, firmada çalışan kişinin ismi, fotoğrafı, birimi, yetki alanı gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler sayesinde personelin hangi alanlara giriş izni olduğu kolay bir şekilde anlaşılır. Bu da şirket içi güvenlik açısından oldukça önemlidir. Bazı yaka kimlikleri, şirket ve kurumlara girişler sırasında, manyetik alanları sayesinde özel cihazlara okutulabilir. Mesai kavramının ciddi kurallar ile uygulandığı şirketlerde, yaka isimliği işe giriş ve çıkış saatlerinin bilinmesi için özel cihazlara okutulur. Bu şekilde hem personelin hem de şirketin hakları korunabilir.

Yaka kartı isimlik modelleri kullanım alanına ve amacına uygun olarak birçok farklı şekilde tasarlanmıştır. Yaka isimliği genellikle kıyafetlerin yaka bölümlerine asılmak için iğneli bir şekilde yakaya tutturulur. İğneli yaka isimliği olarak da bilinen bu kartlar, kıyafete iğne geçirilerek kullanılır. İğneli modellerin dışında ipli modeller de yaygın bir kullanıma sahiptir. İpli yaka isimliği, boyuna asılarak kullanıcıların bilgilerinin rahat bir şekilde okunmasına olanak tanır. Klipsli yaka isimlik modelleri ise kıyafetlerin yakalarına veya gömlek cebi gibi bölümlere takılarak kullanılır. Bunun için klips düzeneğinden faydalanılır. Bir diğer yaka isimliği modeli ise mıknatıslı isimliklerdir. Kartta bulunan mıknatıs, kıyafetin üzerine kolay bir şekilde yapıştırılır ve düşmemesi sağlanır. Mıknatıslı yaka isimliği olarak bilinen bu kimlik kartları oldukça kullanışlıdır. Bu kartlar sayesinde kurum ve firmalarda personeller birbirlerini rahat bir şekilde tanıyabilirler. Bu uygulama aynı zamanda güvenlik açısından da zorunlu bir uygulamadır. Güvenlik görevlileri, yaka isimliği bulunan personelleri kolay bir şekilde ayırt edebilirler. Yaka isimliği, bir kimlik kartı gibi kullanılır.

Personel Yaka İsimlikleri ve Aksesuar Çeşitleri Nelerdir?

  • Plastik Kart Kabı
  • Şeffaf Akrilik Kart Kabı
  • Kart Poşeti
  • Kart Askı İpi
  • Plastik Maşalı Klips
  • Yoyo
  • İğneli ve Maşalı Oval Yaka İsimliği
  • İğneli ve Maşalı Düz Yaka İsimliği
  • Mıknatıslı Yaka İsimliği
  • İğneli ve Maşalı PVC Yaka İsimliği

 

About the Author: